Nová pravidla pro ZVaS 2018

Článek Nová pravidla pro ZVaS 2018

Petra Meslová | 06.09.2017 10:20 , aktualizováno: 06.09.2017 10:38 r

Nová pravidla pro ZVaS 2018

Milé sestry a milí bratři,

zde jsou k dispozici základní materiály pro ročník Závodu vlčat a světlušek 2018.

Děkujeme všem, kteří se aktivně podíleli na tvorbě pravidel, kteří si dali tu práci a sepsali podnětné a důležité poznámky a připomínky.

Štáb závodu společně s Odborem vlčat a světlušek připomínky zapracoval. Nyní máte k dispozici poměrně pozměněná pravidla. Mnoho informací je nových, a proto prosíme o důkladné přečtení pravidel ještě před realizací samotných kol. Dobrá pravidla v šuplíku jsou sice pěkná, ale moc rádi bychom, kdyby aktivní znalost pravidel a disciplín pomohla pořadatelům k organizaci kvalitních kol.

Věříme, že znalost pravidel také může předejít možným nedorozuměním.

Některé z novinek pravidel:

•  Délka akce – „Základní kola jsou akcemi jednodenními, krajská kola jsou vícedenní minimálně s jedním přespáním, celostátní kolo je vždy víkendová akce (tj. dvě přespání)“
  •  Úprava vstupu na trať – „Osoby s povolením vstupu na trať budou viditelně označeny. Osoby zajišťující technické zázemí, nesmí narušovat svou přítomností a činností průběh závodu a odvádět pozornost rozhodčích na trati.“
  •  Hlášení hlídek – „Pořadatel na úvodním nástupu předvede formu hlášení hlídky na stanovištích.“
  •  Indispozici nebo zranění člena hlídky v průběhu závodu – „Pokud se však počet členů hlídky sníží na tři, bude hlídka považována za nesoutěžní, ale může v případě zájmu pokračovat dále v závodu.“
  •  Byl nastaven postup řešení shody bodů k určení postupové nebo vítězné hlídky (podrobně najdete v pravidlech)
  •  Nově jsou zařazeny tři disciplíny – A, B a C. Disciplína C je chování hlídky v závodě. Vše je upřesněno v pravidlech.
  •  Upřesnění volné disciplíny – „Obsah volné disciplíny by měl vycházet z kompetencí obsažených ve stezce vlčat/cestičce světlušek.“

Některé změny v úkolech disciplín:

•  Disciplína 2 – úprava značek dle platné legislativy, přidání dopr. značek pro cyklisty (vyšší kola)
  •  Disciplína 3 – upřesnění stavby stanu a rozdělání ohně
  •  Disciplína 4 – upřesnění lanových překážek, doplnění krmení Balúa, chytání a házení míče, skákání přes švihadlo
  •  Disciplína 6 – nové úkoly pro vyšší kola (šikana, obtížné situace)
  •  Disciplína 7 – nové úkoly pro vyšší kola (plánování dle idosu, práce s mapou)
  •  Disciplína 8 - nové úkoly – popis předchozího stanoviště, odpověď na jednoduché skautské otázky
  •  Disciplína 9 – zařazení nových přírodnin a zvířat, znalost jedovatých i jedlých rostlin, základní rostliny vhodné k vaření (kopřiva, pampeliška)
  •  Disciplína 10 – vyšší kola – připraví pomazánku dle receptu, příprava svačiny
  •  Disciplína 11 – upřesnění turistických a topografických značek
  •  Disciplína 12 – doplnění významných osobností, znalost zákona, hesla
  •  Disciplína 13 – jedna volná disciplína, dle kompetencí obsažených ve stezce vlčat/cestičce světlušek

Materiály ke stažení:

Při tisku pravidel doporučujeme vytisknout jako brožuru. Lépe se to čte.

K některým disciplínám se budeme snažit vytvořit co nejdříve metodickou podporu – jedná se

především o téma šikany v disciplíně problémové situace a návod na šifry v logickém myšlení.

Máte-li již někdo zpracován materiál ohledně typů šifer a jejich řešení, rádi jej použijeme.

V zářijovém Skautingu vyjde článek o zapojení ZVaSu do oddílové činnosti. Určitě si jej přečtěte.

Nový web závodu: https://zavody.skaut.cz/

Přejeme zdařilý skautský rok 2017/2018 a těšíme se na spolupráci při přípravě závodů vlčat a

světlušek.

Za štáb ZVaSu,